Petra Špalková

Petra Špalková

Petra Špalková se narodila v únoru 1975 v Brně v rodině úzce spojené se světem fotbalu. Její otec byl fotbalovým rozhodčím, matka působila jako fotbalová funkcionářka. Petra se ale místo sportu od útlého dětství intenzivně věnovala divadlu a snila o dráze profesionální herečky. V letech 1980-88 účinkovala spolu se svým bratrem Jakubem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku. Po maturitě studovala čtyři semestry divadelní vědu na Univerzitě Karlově, nakonec ale dala přednost divadelní praxi. V letech 1991-96 byla členkou divadelního spolku Kašpar, jehož zakladatelem, producentem a režisérem byl bratr Jakub. V roce 1996 nastoupila do pražského Činoherního klubu, kde se objevila např. v představeních Skleněný zvěřinec, Tři sestry nebo Zkrocení zlé ženy. V roce 1997 hostovala v Divadle v Dlouhé a v téže době se stala držitelkou ceny Thálie jako talent roku.

- zobrazit více - - zobrazit méně -

Na podzim 1999 přestoupila do Divadla Na zábradlí, kde ostatně už rok předtím hostovala v inscenaci Petra Lébla Plukovník Pták. V roce 2000 byla herečka nominována na Cenu Alfréda Radoka za ženský herecký výkon. Petra Špalková je považována za jednu z nejtalentovanějších a nejzajímavějších divadelních hereček mladé generace. V roce 2005 se stala členkou činohry Národního divadla v Praze, kde si mj. zahrála Lízu Doolittlovou v Pygmalionu G. B. Shawa. Vedle intenzivní práce na jevišti učila v letech 2001- 2006 na pražské konzervatoři.

Herecký život Petry Špalkové sice vyplňuje především divadlo, postupně se ale začala prosazovat i ve filmu a televizi. Poprvé se mihla v ŠAKALÍCH LETECH Jana Hřebejka a v malé roli se objevila i ve Svěrákově oskarovém snímku KOJLA. Mondénní paničku si zahrála v Ondříčkově filmu ŠEPTEJ. Na televizní obrazovce ji diváci mohli spatřit v seriálech ZDIVOČELÁ ZEMĚ, ČETNICKÉ HUMORESKY, KREV ZMIZELÉHO či v komerčním projektu televize Prima LETIŠTĚ. Zatím patrně největší filmovou příležitostí byla postava nevlastní matky dvou adoptovaných romských chlapců v dramatu SMRADI. V doposud poslední filmové roli se objevila v roce 2008, kdy ztvárnila postavu Roziny v milostném dramatu Zdeňka Tyce ELDORÁDO.

Přes vysoké renomé, které Petra Špalková má u filmové a divadelní kritiky, na svůj zásadní průlom v divácky atraktivním titulu stále čeká, neboť režiséři ji obsazují vesměs v malých nezávislých projektech. Vedle ostatních hereckých aktivit dostává herečka prostor i v dabingu a v rozhlase.

Bohouš - Karlův most
Igor - číslo popisné
Michal - p*ča na vratech
Petra - revoluce

Co by nikdy neřekl Jan Hus, Božena Němcová, Steve Jobs, právník, hasič a Michal Suchánek.

Ve hře Překlad pro neslyšící si moderátorka Petra pozvala do studia majitele úklidové firmy Igora.

Hra Detektor lži na téma Stevard a cestující v letadle.

Hra Tři, dva, jedna na téma Richarda Genzera zvolili prezidentem.

Igor - zmizík
Michal - Zdeněk Svěrák
Ondra - knedlík
Petra - protikuřácký zákon